MONTAŻ KLIMATYZACJI


ikona w kształcie lupy

KLIMATYZACJA  DO DOMU, MIESZKANIA I BIURA

Klimatyzacja jest procesem wymiany powietrza w pomieszczeniach, mającym na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka.

Jeżeli chodzi o małe systemy klimatyzacyjne, użytkowane głównie na potrzeby mieszkań, domu, biura itp. możemy różnić następujący podział urządzeń:

  • system split
  • system multi-split
rysunek zamontowanego klimatyzatora nad drzwiami
klimatyzator typu split z zestawem narzędzi

Obecnie prawie wszystkie, nawet te najtańsze urządzenia działają na zasadzie pompy ciepła. Funkcjonuje to w ten sposób, że jak przystało na klimatyzację możemy według upodobań schładzać pomieszczenia, a dodatkowo je ogrzewać, i to całkiem skutecznie.

Producenci urządzeń podaja wskaźniki efektywności energetycznej COP, oraz EER. Pierwszy wskaźnik odnosi się do funkcji grzania urządzenia, drugi zaś do chłodzenia. Zazwyczaj wahają się one w granicach od 3,5 do nawet 5.

Interpretujemy to najprościej w ten sposób, że np. dla wskaźnika COP 3,8 dostarczając 1kW energii elektrycznej do urządzenia, otrzymujemy 3.8kW ciepła - czyli sprawność urządzenia jest niesamowicie wysoka. Co prawda wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej wskaźnik ten maleje, ale na pewno jest to bardzo opłacalna alternatywa w stosunku do ogrzewania elektrycznego.

Klimatyzacja może służyć zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń!

Wracając do wspomnianych wcześniej systemów klimatyzacji warto powiedzieć kilka słów więcej:

 

1) SYSTEM SPLIT

Układ ten charakteryzuje się tym, że do jednego agregatu zewnętrznego podpięta może być tylko jedna jednostka wewnętrzna. Obecnie to najczęściej spotykane systemy. Urządzenia są bezawaryjne i dopracowane do tego stopnia, że niektórzy producenci udzielają nawet 7-letnią gwarancję!

Agregaty zewnętrzne są dedykowane do konkretnej jednostki wewnętrznej. Różnią się między sobą głównie gabarytami, w zależności od wydajności chłodniczej. Natomiast jeżeli chodzi o jednostki wewnętrzne to w zależności od preferencji, do wyboru mamy następujące urządzenia:

Naścienne

Przykład klimatyzatora naściennego

Kasetonowe

Przykład klimatyzatora kasetonowego

Podstropowe

Przykład klimatyzatora podstropowego

Kanałowe

Przykład klimatyzatora kanałowego

Przypodłogowe

Przykład klimatyzatora przypodłogowego

2) SYSTEM MULTI SPLIT

Układ ten charakteryzuje się tym, że do jednego agregatu zewnętrznego podpięte może zostać (w zależności od producenta) aż pięć jednostek wewnętrznych. System warty uwagi jeżeli mamy do schłodzenia klika pomieszczeń, a brakuje miejsce na agregaty zewnętrzne, czy też nie chcemy nazbyt szpecić elewacji kilkoma agregatami. Do wyboru mamy takie same rodzaje jednostek wewnętrznych jak w systemie split.

ikona o wyglądzie pytajnika

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO TO JEST, I NA CZYM POLEGA REKUPERACJA?

klimatyzator przenośny

Istnieje jeszcze jeden system często stosowany w biurach jako środek doraźny. Mianowicie mowa o klimatyzatorach przenośnych. I choć idea urządzenia jest całkiem dobra (możemy łatwo urządzenie zamontować, bądź zabrać w inne miejsce), to jeżeli chodzi o wydajność energetyczną jest to jedna wielka katastrofa. Co prawda wskaźniki EER sięgają często 3.5 jednak bywa, że urządzenia te bardziej grzeją niż chłodzą.

Jeżeli mimo wszystko ktoś zdecydował się na takie rozwiązanie, warunkiem koniecznym jest aby rura wyrzucająca gorące powietrze była jak najkrótsza, bądź izolowana termicznie. I tu najlepiej było by wyrzucać powietrza bezpośrednio na zewnątrz za ścianę, w praktyce przeważnie jest to przez uchylone okno. W ten sposób wytwarzamy podciśnienie w pomieszczeniu. Automatycznie powietrze musi się zbilansować i skądś napłynąć. W praktyce zazwyczaj wpływa dogrzane przez wspomniane uchylone okno.

W przypadku większych układów klimatyzacyjnych, możemy rozróżnić następujące systemy:

 

VRF - układy freonowe dedykowane do bardzo obiektów, gdzie zapotrzebowanie na moc chłodniczą jest ogromne. Układy te projektowane są w sposób umożliwiający zastosowanie długich odcinków instalacji, jak i sporych różnic wysokości między agregatami zewnętrznymi, a jednostkami wewnątrz.

Mini VRF - Jak można wywnioskować z nazwy - jest to mniejsza wersja układu VRV. Z wyglądu pozornie przypominająca system multi split, jednak pod względem technicznym znacząco się od niego różni. Instalacje tego typu pozwalają zastosowanie zwiększonych długości instalacji, a rozgałęzienia wykonuje się w oparciu o dedykowane trójniki bądź rozdzielacze.

Agregaty wody lodowej - układy wykorzystujące jako medium chłodnicze wodę bądź też roztwór glikolu. Wykorzystywane często w zakładach przemysłowych, do utrzymywania procesów technologicznych, jak i obiektach użyteczności publicznej. System dość często spotykany w hotelach, gdzie jednostką wewnętrzna oddającą chłód jest klimakonwektor. Z zasady działania przypomina instalację CO.

  

Zapraszamy do korzystania z naszych usług

Zespół ICEMAR