CHŁODNICTWO


ikona w kształcie lupy

CHŁODNICTWO CO TO WŁAŚCIWIE JEST?

agregat chłodniczy niebieskiChłodnictwo – Dziedzina zajmująca się odprowadzaniem ciepła ze środowiska chłodzonego w celu uzyskania i utrzymania temperatur niższych od temperatury otoczenia. Ma największe zastosowanie w utrwalaniu żywności.

Idąc w ślad 2 zasady termodynamiki: Ciepło może przepłynąć  swobodnie jedynie ze źródła o temperaturze wyższej do źródło o temperaturze niższej. Niemniej jednak człowiek poradził sobie aby proces ten przebiegał w odwrotną stronę. Wszystko odbywa się dzięki wynalezieniu agregatów chłodniczych, które wykorzystują właściwości fizyko-chemiczne zastosowanych w nich czynników, potoczne nazywanych freonami. Układy takie  po przez kontrolowane sprężanie i rozprężanie wspomnianych czynników są w stanie skutecznie przekazywać ciepło z ośrodków chłodniejszych do cieplejszych.

ikona przedstawiająca termometr i płatek śniegu

 UKŁAD CHŁODNICZY SKŁADA SIĘ Z:

Sprężarka - to za jej pomocą jesteśmy w stanie zwiększyć ciśnienie czynnika chłodniczego w układzie. Istnieje bardzo wiele konstrukcji sprężarkowych znacząco się od siebie różniących, których nie będziemy tu szczegółowo omawiać. Jednak wspólną cechą ich wszystkich jest fakt, że służą do podwyższenie ciśnienia czynnika w obiegu

Skraplacz - najprościej ujmując jest to chłodnica, w której oddawane jest ciepło z czynnika powstałe w procesie jego sprężania. Podczas takiego schładzania sprężony gaz zamienia się w ciecz.

Element rozprężny - zazwyczaj to odpowiednio skonstruowany zawór, bądź cienka rurka o odpowiedniej długości. Zadaniem jego jest rozprężenie czynnika  z fazy cieczowej, która powstała w skraplaczu.

Parownik - urządzenie z budowy podobne do chłodnicy, w którym rozprężony czynnik chłodniczy gwałtownie paruje, pobierając ciepło z otoczenia, gdzie następnie kierowany jest ponownie na sprężarkę.

 

Oczywiście jest to duże uproszczenie zasady działania systemu. Obecne układy są  bardzo zaawansowane techniczne pod względem zabezpieczenia urządzeń, optymalizacji ich wydajności jak i rozbudowanej automatyki.

 

Chłodnictwo to wymagająca dziedzina , w której liczy się przede wszystkim wiedza i doświadczenie. My wiemy jak prawidłowo projektować, wykonywać i serwisować instalacje chłodnicze, o czym poświadczyć mogą nasi zadowoleni klienci.

  

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Zespół ICEMAR