WENTYLACJA


ikona w kształcie lupy

WENTYLACJA JAK TO WSZYSTKO DZIAŁA?

Wentylacja jest to proces polegający na wymianie powietrza w pomieszczeniu. Pozbywamy się "zużytego" powietrza, które często zawiera spore ilości  wilgoci, kurzu, różnych zapachów i mikroorganizmów, a w jego miejsce wtłaczamy świeże powietrze z zewnątrz. Wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie bądź zwierzęta, ze względu na procesy oddychania, oraz dla prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze.

anemostat kwadratowy
instalacja wykonana z rur wentylacyjnych

4 SPOSOBY WENTYLACJI POMIESZCZEŃ:

- Naturalna - polega na wymianie powietrza po przez wykorzystanie tzw. "przeciągu"

- Grawitacyjna - działa na zasadzie różnicy ciśnień i temperatur, a jej efektywność  uwarunkowana jest głównie od warunków zewnętrznych. I tak w okresie letnim jej sprawność jest zazwyczaj znikoma, podczas gdy w zimie działa nadzwyczaj efektywnie wychładzając często pomieszczenia.

- Mechaniczna - przepływ powietrza odbywa się przy pomocy wentylatorów, bądź specjalnych central wentylacyjnych. Niebywałym atutem  takiego rozwiązania jest fakt, że to my sterujemy wydatkiem powietrza. A dodatkowo możemy odzyskać ciepło które w przypadku wentylacji grawitacyjnej tracimy bezpowrotnie.

- Hybrydowa - jest to kombinacja wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej stosowanych w zależności od zapotrzebowania na świeże powietrze i warunków pogodowych (różnicy gęstości powietrza wywiewanego i otoczenia).

ikona o wyglądzie pytajnika

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO TO JEST, I NA CZYM POLEGA REKUPERACJA?

Jeszcze do niedawna najczęściej spotykanym sposobem przewietrzania pomieszczeń w domach była wentylacja grawitacyjna, bądź stosowanie wentylacji naturalnej. Tendencja ta na całe szczęście się zmienia, i coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie wentylacji mechanicznej - Rekuperacji. Dzięki temu jesteśmy w stanie regulować wydatek i rozdział powietrza wentylowanego. W razie potrzeby możemy go zwiększyć (np. gdy odwiedzają nas krewni, czy znajomi), lub zwyczajnie zmniejszyć obroty, kiedy niema nas w domu, bądź wyjechaliśmy na urlop.

Prawidłowo wykonana instalacja gwarantuje efektywne usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, a także zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów w mieszkaniu. My wiemy jak to wykonać, dlatego dajemy gwarancje na prawidłowe funkcjonowanie systemu, jak i na jakość naszych usług.

Jeżeli z kolei chodzi o wentylację w obiektach użyteczności publicznej, czy zakładach przemysłowych, tam wentylacja jest zazwyczaj wymogiem niezbędnym i w zależności od kubatury obiektu, konieczna do dokonania odbioru budynku. Regulują to odpowiednie normy i ustawy.

 
 

Zapraszamy do korzystania z naszych usług

Zespół ICEMAR