klimatyzator zamontowany na ścianie

Samodzielny montaż klimatyzacji

Posted on Posted in Klimatyzacja, Wiedza

Czy klimatyzację można zamontować samodzielnie?

Na to pytanie nie da się postawić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od naszych zdolności manualnych, posiadanej wiedzy, jak i dostępu do specjalistycznych narzędzi. I tak w dużym uproszczeniu dotyczącym powiedzmy ok. 90% przypadków - Tak, jesteśmy w stanie sami zamontować klimatyzator. Niestety nie jest jednak do końca tak "różowo". Bo o ile sami urządzenia zamontujemy, to raczej nie będziemy w stanie ich prawidłowo przygotować do uruchomienia.

Szczegółowej procedury krok po kroku tutaj nie przedstawimy, bo osoba podejmująca się takiej pracy powinna posiadać już minimum wiedzy na ten temat. Opiszemy tu jedynie 2 problemy, na jakie na pewno natrafimy, i które skutecznie nas ku samodzielnemu montażu zniechęcą.

przykład połączenia kielichowego

1. Przykład wykonania połączenia kielichowego

Jednostki wewnętrzne i zewnętrzne klimatyzatorów połączone są po za przewodami elektrycznymi, rurami miedzianymi, w których przepływa czynnik chłodniczy. Połączenia te muszą być wykonane bezwzględnie ze 100% pewnością, że są szczelne. Tu pojawi nam się pierwszy poważny problem, bo aby to wykonać, potrzebujemy narzędzie zwane potoczne "kielicharką", które odpowiednio zarabia końce przewodów. Da się to obejść w taki sposób, że przy odrobinie szczęścia kupując rury miedziane trafimy na miłego sprzedawcę, który nam je dotnie, i zarobi odpowiednio końcówki niekoniecznie pobierając za to dodatkową opłatę. Musimy się jednak liczyć z tym, że instalacja będzie nieznacznie dłuższa niż potrzebujemy, ponieważ precyzyjnie możemy dociąć ją tylko w miejscu montażu. No ewentualnie może się  okazać też, że będzie za krótka jeżeli popełniliśmy jakiś błąd podczas pomiarów. Ale raczej to skrajny przypadek.

zestaw narzędzi do wykonania połączenia kielichowego

2. Narzędzia niezbędne do wykonania połączenia kielichowego

Mając już zamontowane i połączone urządzenia, musimy z instalacji usunąć wilgoć oraz powietrze. Odbywa się to przez podłączenie specjalistycznej pompy, która w zależności od długości instalacji i warunków termicznych musi pracować przez pewien czas, wytwarzając w instalacji na ile to możliwe "próżnie". Jest to krok którego niestety nie da się obejść o ile chcemy mieć gwarancje że nasz sprzęt będzie bezawaryjnie pracował przez wiele lat. Owszem w sieci można poczytać o sposobie poradzenia sobie z tym problemem, jednak z przyzwoitości nie będziemy podawać tutaj tej procedury. Warto nadmienić  tylko, że obecność w układzie gazów innych niż te z czynników chłodniczych może skutecznie zaburzać pracę urządzenia, a gdy w instalacji znajdzie się nawet odrobina wilgoci, skutecznie przyczyni się to do uszkodzenia sprężarki.

pompa do wytworzenia próżni w instalacji

3. Przykładowa pompa próżniowa

Zastanówmy się nad opłacalnością samodzielnego montażu:

 

PLUSY
  • Nie jesteśmy uzależnieni od firm instalacyjnych
  • Satysfakcja z samodzielnie wykonanej pracy

 

MINUSY
  • Samodzielny montaż jest równoznaczny z utratą gwarancji na urządzenia.
  • Przy zakupie urządzenia płacimy 23% podatek VAT, zamiast 8% jak jest w przypadku zakupu z montażem.
  • Nie mamy pewności co do prawidłowego wykonania instalacji.

Czy polecamy samodzielny montaż?

Osoby które czuja się na siłach, posiadające zmysł techniczny, a przede wszystkim czujące satysfakcje z samodzielnie wykonywanej pracy powinny sobie z tym zadaniem poradzić stosując się do wytycznych podanych w instrukcji. Bezwzględnie jednak zalecamy, żeby do wypróżniowania instalacji wezwać specjalistyczna firmę. Wykonają nam to prawidłowo a cała procedura nie powinna trwać dłużej niż godzinę (o ile wszystko prawidłowo wcześniej wykonaliśmy), przez co nie powinno nas to dużo kosztować. Dzięki temu mamy jednak pewność, że urządzenie będzie prawidłowo funkcjonować przez wiele lat.

Jako firma instalacyjna nie polecamy wykonywania takich montaży samodzielnie ponieważ w dłuższej perspektywie z uwagi na popełnione błędy, może okazać się to bardziej kosztowne niż w przypadku zlecenia takiej usługi specjalistom. Chcemy jedynie nadmienić, że jest to wykonalne. Jednak w świetle obecnie obowiązujących przepisów, do wykonania takiego montażu powinniśmy posiadać minimum tzw. uprawnienia F-gazowe. Dodatkowo w najbliższym czasie, prawdopodobnie sprzedawane urządzenia nie będą mogły zawierać czynników chłodniczych przy sprzedaży dla osób indywidualnych. Ustawodawca chce w ten sposób zabezpieczyć się, aby z czynnikami chłodniczymi miały kontakt jedynie osoby do tego przeszkolone, oraz  firmy specjalistyczne.

Na koniec proponujemy osobą które zamierzają zamontować urządzenia samodzielnie, aby wcześniej skontaktować się z firmą instalacyjną aby przygotowała im ofertę wykonania usługi. Prawdopodobnie okaże się to dla nich korzystniejsza opcja, ponieważ często w cenie samego urządzenia otrzymamy montaż gratis!!! Wynika to z faktu, że firmy posiadają większe rabaty na urządzenia niż klient indywidualny. Dodatkowo na taką usługę jest niższy podatek VAT  który wynosi obecnie tylko 8%.

 

Zapraszamy do korzystania z naszych usług

Zespół ICEMAR