srebrny kwadratowy anemostat

Rodzaje nawiewników w instalacjach rekuperacji

Posted on Posted in Rekuperacja, Wentylacja, Wiedza

Elementami zakańczającymi każdą instalacje wentylacyjną są nawiewniki i wywiewniki. Zazwyczaj ciągi wentylacyjne są ukryte i zabudowane, sama centrala zaś znajduję się przeważnie w pomieszczeniach mniej uczęszczanych (strych, kotłownia).  Dlatego jedynymi elementami systemu zauważalnymi na co dzień są właśnie nawiewniki. Najbardziej popularnym ich rodzajem są anemostaty (bo tak się branżowo nazywają) okrągłe, o wyglądzie jak poniżej:

biały okrągły anemostat nawiewny

1. Anemostat nawiewny

biały okrągły anemostat wywiewny

2. Anemostat wywiewny

Prosty, estetyczny wygląd sprawia, że elementy te nie szpecą sufitu. Dodatkowo można je w łatwy sposób regulować zakręcając, bądź odkręcając odpowiednio talerzyk. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana wentylacja gwarantuje, że nie poczujemy podmuchów powietrza przechodząc pod anemostatem. Dopiero przykładając dłoń bezpośrednio w pobliże nawiewnika możemy doświadczyć przepływu powietrza.

Oczywiście ten rodzaj nawiewników jest najbardziej popularny i praktyczny, ale nie jedyny. W przypadku instalacji domowych, zamiast wspomnianych talerzyków możemy zamontować anemostaty kwadratowe. Elementy te też posiadają regulację. Wystarczy nacisnąć w środkowej części aż usłyszymy charakterystyczne kliknięcie, zmieniając tym powierzchnie przepływu powietrza. W ten sposób mamy zapewnioną regulację w zakresie 100% - 50% - 0%

biały anemostat kwadratowy

3. Anemostat kwadratowy

Innym popularnym rozwiązaniem są nawiewniki szczelinowe. Mogą być montowane zarówno na suficie, jak i w podłodze. W tym wypadku niema możliwości bezpośredniej regulacji przepływu powietrza. Zazwyczaj można je spotkać na halach basenowych, ale również świetnie sprawdzają się w instalacjach domowych. Głównym ich atutem jest estetyczny wygląd, oraz możliwość wytworzenia szerokiego strumień napływu powietrza, co wskazane jest przy dużych przeszkleniach.

biały nawiewnik szczelinowy z puszką rozprężną

4. Nawiewnik szczelinowy

Ostatnim rodzajem anemostatów, a raczej całej grupy nawiewników są tradycyjne kratki wentylacyjne. Producenci prześcigają się w coraz to nowszych wzorach i kształtach. Dlatego każdy znajdzie odpowiedni rodzaj, pasujący do aranżacji pomieszczeń.

srebrna kwadratowa oraz biała okrągła kratka nawiewna

5. Inne kratki nawiewne

Wracając jeszcze do regulacji przepływu powietrza poprzez nawiewniki. W zasadzie niema potrzeby samodzielnej ich regulacji. Przepływ powietrza jest odpowiednio dobrany do konkretnych pomieszczeń. Podczas wykonywania montażu, firma instalacyjna dokonuje regulacji całości instalacji odpowiednio ustawiając przepustnice, na podstawi mierzonych wartości anemometrem. Dlatego prawidłowo wykonana instalacja nie wymaga ingerencji ze strony użytkownika. No może po za wymianą filtrów w rekuperatorze co jakiś czas 😉

 

Zapraszamy do korzystania z naszych usług

Zespół ICEMAR