uciążliwy hałas

Hałas w instalacjach wentylacji

Posted on Posted in Rekuperacja, Wentylacja, Wiedza

Jak powstaje hałas w instalacjach wentylacyjnych?

Prawidłowo wykonana instalacja wentylacyjna gwarantuje nam skuteczną wymianę powietrza w pomieszczeniach. Wpływa to bezpośrednio na nasze samopoczucie. Dzięki usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza jesteśmy bardziej dotlenieni i mniej senni, niż gdybyś my przebywali w analogicznych pomieszczeniach niewentylowanych. Dodatkowo wszystko to odbywa się automatycznie i szybko zapominamy, że posiadamy taka instalację. No właśnie, zapominamy o ile ona działa prawidłowo.

Często spotykanym problemem jest hałas dobiegający z wentylacji. Jednak zazwyczaj spowodowane jest to błędem na jednym z etapów realizacji inwestycji. Konkretnie chodzi o fazę projektowania. Instalacje wentylacyjne projektuje się dobierając odpowiedni przekrój kanału aby uzyskać optymalną prędkość przepływu powietrza na danym odcinku. I tak blisko centrali wentylacyjnej osiągamy wartości 4-7m/s, podczas gdy przy nawiewnikach jest to zaledwie 1-3m/s. W taki sposób ograniczamy szum przepływającego powietrza. Jednak nie zawsze jest to wykonalne, ponieważ często brakuje miejsca na odpowiednie poprowadzenie kanałów wentylacyjnych, przez co trzeba iść na ustępstwa i przyjmować zawyżone wartości.

tłumiki wentylacyjne

1. Różne rodzaje tłumików akustycznych stosowanych w wentylacji

Najczęściej hałas poza szumem przepływającego powietrza niesie ze sobą odgłos pracy wentylatorów. Aby temu zapobiec projektanci często uzupełniają instalację o tłumiki akustyczne, które takie huk niwelują. Inną metodą jest zaprojektowanie systemu w taki sposób, że niepożądane dźwięki samoistnie się wygłuszą (np. po przez zastosowanie odpowiedniej kombinacji łuków w instalacji).

Niestety nawet pomimo perfekcyjnie rozrysowanego projektu pozostaje jeszcze kwestia wykonawstwa. To co zostało naniesione na papier nie zawsze da się wykonać w rzeczywistości. Często spotykanym problemem są kolizje z innymi instalacjami. Choć dla doświadczonego instalatora nie powinien to być problem. Istotną kwestią na tym etapie jest sposób zamontowania centrali wentylacyjnej do podłoża, oraz połączenie jej z siecią przewodów. Z racji pracy elementów wirujących (wentylatory) na urządzeniu powstają drgania, które należy wyizolować. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest posadowienie centrali na specjalnych stopach wibroizolacyjnych. Inną metodą może być jej podwieszenie. Samo połączenie z siecią przewodów powinno być wykonane przy użyciu złącza elastycznego. W przypadku małych central wentylacyjnych takich jak rekuperatory, często do takiego połączenia stosuje się elastyczne przewody typu flex. Co prawda zazwyczaj nie wygląda to nazbyt estetycznie, ale pełni także rolę tłumika hałasów.

połączenia elastyczne instalacji

2. Rodzaje połączeń elastycznych wykorzystywanych do łączenia instalacji z centralą.

Co o hałasie mówią przepisy?

O dopuszczalnych poziomach dźwięków w pomieszczeniach możemy poczytać w normie PN-87/B-02151/02 - "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach". I tak w ciągu dnia (czyli między godziną  6 a 22) poziom dźwięku nie powinien przekraczać 35 dB(A) dla pomieszczeń mieszkalnych, oraz 40 dB(A) dla kuchni i sanitariatów. Nocą natomiast jest to odpowiednio 25 i 40dB(A). Jako, że skala podana w decybelach jest trudna do wyobrażenia, można to trochę zobrazować. Dźwięk na poziomie 30dB porównać można do tykania zegara, natomiast 40dB odpowiada normalnej rozmowie między ludźmi.

Oczywiście pojęcie hałasu jest odczuciem subiektywnym. Dodatkowo wraz z wiekiem nasz słuch ulega pogorszeniu. To co dla jednej osoby jest nieznośne i irytujące, dla kogoś innego może być niezauważalne. Uciążliwość hałasu uzależniona jest jeszcze od tła innych dźwięków. Aby to zobrazować można stworzyć swoista teorię efektu komara. Owad ten, który lata w dzień jest dla nas praktycznie niesłyszalny. Jednak kiedy kładziemy się spać, i większość hałasów które za dnia do nas docierała ustaje, najbardziej dokuczliwym hałasem jest latający komar w sypialni. Swoja drogo jest to naprawdę irytujące 😉

Niemniej jednak podsumowując powyższe rozważania, nadmierny hałas dobiegający z instalacji wentylacyjnej jest zazwyczaj oznaką źle wykonanej, bądź źle zaprojektowanej instalacji. Pozostają jeszcze co prawda kwestie mechaniczna takie jak choćby zużycie łożysk wentylatorów, bądź zatkanie filtrów. Niemniej jednak jeżeli nasza instalacja działała normalnie, a po jakimś czasie zaczęła hałasować to koniecznie wezwijmy serwis. Jeżeli instalacja od początku jest uciążliwie głośnia to mamy pewność, że projektant bądź wykonawca "schrzanił" swoja pracę.

Zamawiając usługi w naszej firmie stworzymy dla Ciebie projekt instalacji, oraz profesjonalnie ja wykonamy. Wtedy masz pewność, że hałas to nie będzie Twoje zmartwienie.

Zapraszamy do korzystania z naszych usług

Zespół ICEMAR